LIST DO PARAFIAN nr 19

STYCZEŃ 2021

„PIELĘGNUJEMY NASZE WSPÓLNOTY”

CZYM JEST WSPÓLNOTA RELIGIJNA?

Wspólnota religijna – stowarzyszenie osób połączonych jednakowymi przekonaniami religijnymi, wspólnym sprawowaniem kultu, wspólnym dążeniem do określonego celu religijnego i zbliżonym stylem życia. Wspólnota religijna może mieć charakter formalny, nieformalny, terytorialny, personalny.

W Kościele katolickim wspólnotami religijnymi są w sposób szczególny: diecezje, parafie, prałatury personalne, instytuty życia konsekrowanego, stowarzyszenia życia apostolskiego i stowarzyszenia wiernych.

PISMO ŚWIĘTE O WSPÓLNOCIE

Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. Po tym wszyscy poznają, że jesteście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali.  [J 13,34-35]
Nie tylko za nimi proszę, ale i za tymi, którzy dzięki ich słowu będą wierzyć we Mnie; aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie, aby i oni stanowili w Nas jedno, by świat uwierzył, że Ty Mnie posłałeś.  I także chwałę, którą Mi dałeś, przekazałem im, aby stanowili jedno, tak jak My jedno stanowimy. Ja w nich, a Ty we Mnie! Oby się tak zespolili w jedno, aby świat poznał, żeś Ty Mnie posłał i że Ty ich umiłowałeś, tak jak Mnie umiłowałeś. [J 17,20-23]  

Wydarzenie parafialne:

24.01.2021

Lubsza – godz. 8:00, 12:00
Michałowice – godz. 10.00

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

GEST DLA WSZYSTKICH

Kilka dni wcześniej umówmy datę spotkania rodzinnego, najlepiej by było 24.01.2021. Rozpocznijmy spotkanie znakiem krzyża i wspólną głośno wypowiedzianą modlitwą „Ojcze nasz”. Następnie siadamy
i czytamy podany fragment Pisma św., robimy chwilę milczenia na zastanowienie się nad tym, co nam mówi Słowo Boże na temat wspólnoty. Po chwili ciszy zastanawiamy się nad jakością naszej rodzinnej wspólnoty. Rozmawiamy, co nas cieszy w naszej wspólnocie rodzinnej, co mogłoby ją jeszcze udoskonalić, abyśmy mogli czuć się w niej szczęśliwsi. Na zakończenie nawzajem poprośmy się o dojrzewanie naszej wspólnoty rodzinnej, aby nasze relacje były pełne wzajemnej troski, szacunku i miłości. Polećmy się Maryi odmawiając wspólnie „Pod Twoją Obronę” oraz Akt Oddania rodziny Niepokalanemu Sercu Maryi (Tekst aktu dołączony jest do Listu. Po zakończeniu pandemii nastąpi wspólnotowe zawierzenie rodzin w kościele). Zakończmy modlitwą Zdrowaś Maryjo i Chwała Ojcu i Synowi Duchowi Świętemu… oraz znakiem Krzyża. Po modlitwie można zorganizować wspólną radość przy posiłku, podczas którego obejrzymy zdjęcia naszych przodków i ich powspominamy.

Fragment Pisma św. do refleksji: Trwali oni w nauce apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwie. Ci wszyscy, co uwierzyli, przebywali razem i wszystko mieli wspólne. [Dz 2,42-47]

Wykonanie gestu pomoże nam odkryć wartość wspólnoty i zdolność odczuwania więzi wspólnotowej w wierze dzięki głębokiej jedności mistycznego Ciała, a zatem postrzegania siebie i bliźnich jako «kogoś bliskiego», co pozwoli dzielić wspólne radości i cierpienia, odgadywać pragnienia i zaspokajać potrzeby, ofiarować sobie prawdziwą i głęboką przyjaźń.

GEST LITURGICZNY:

Na Eucharystię przynosimy fotografie naszych babć i dziadków. Przed jej rozpoczęciem podchodzimy do ołtarza i przypinamy je do wskazanej tablicy. Podczas Mszy Świętej pomodlimy się za nasze babcie i dziadków.

DLACZEGO TAKI GEST:

Dlatego, że Jezus pragnie, abyśmy budując braterskie relacje, żyli we wspólnocie, tak jak On żyje we wspólnocie z Ojcem.

Exit mobile version