XXIV NIEDZIELA ZWYKŁA

nr37/2021(654)12-19/09/2021

Słowa Ewangelii według św. Marka

Jezus udał się ze swoimi uczniami do wiosek pod Cezareą Filipową. W drodze pytał uczniów: „Za kogo uważają Mnie ludzie?” Oni Mu odpowiedzieli: „Za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za jednego z proroków”. On ich zapytał: „A wy za kogo Mnie uważacie?” Odpowiedział Mu Piotr: „Ty jesteś Mesjasz”. Wtedy surowo im przykazał, żeby nikomu o Nim nie mówili. I zaczął ich pouczać, że Syn Człowieczy wiele musi wycierpieć, że będzie odrzucony przez starszych, arcykapłanów i uczonych w Piśmie; że zostanie zabity, ale po trzech dniach zmartwychwstanie. A mówił zupełnie otwarcie te słowa. Wtedy Piotr wziął Go na bok i zaczął Go upominać. Lecz On obrócił się i patrząc na swych uczniów, zgromił Piotra słowami: „Zejdź Mi z oczu, szatanie, bo nie myślisz po Bożemu, lecz po ludzku”. Potem przywołał do siebie tłum razem ze swoimi uczniami i rzekł im: „Jeśli ktoś chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje. Bo kto chce zachować swoje życie, straci je; a kto straci swe życie z powodu Mnie i Ewangelii, zachowa je”.   

(Mk 8, 27-35)

REFLEKSJA NAD BIBLIĄ

Tylko trwając w Słowie Bożym, możemy myśleć po Bożemu, a nie po ludzku. Słowo Boże odnawia nasz umysł na podobieństwo umysłu Chrystusa i pozwala rozróżnić, co jest wolą Bożą, co podoba się Bogu, co jest prawdziwie dobre i doskonałe. Mając odnowiony umysł przez Słowo Boże, przestajemy szukać we wszystkim tylko siebie samego i żyć jedynie sobą. Możemy teraz naśladować Jezusa i przez wiele ucisków i utrapień zmierzać do Królestwa Bożego, które nie jest z tego świata. Duch Boży będzie prowadził nas drogą Chrystusa, gdzie umierając sobie, będzie w nas jaśnieć Zmartwychwstały Pan.

(M. Ristau)

Intencje mszalne od 13 września 2021 roku do 19 września 2021 roku

Poniedziałek13 września 2021
18:00
(Lubsza)
+ Jerzy, rodziców: Stefanię i Jana, teściów: Mariannę i Leona, dusze w Czyśćcu cierpiące
19:15
(Michałowice)
W intencji parafian
Wtorek14 września 2021
18:00
(Lubsza)
W intencji Oliwiera Salitryńskiego i rodziny o Błogosławieństwo Boże
19:15
(Michałowice)
+ Maria Sochacka w 30 dzień po śmierci i pogrzebie
Środa15 Września 2021
18:00
(Lubsza)
+ Józefę Makara (od syna Marka z rodziną)
Czwartek16 września 2021
18:00
(Lubsza)
+ Maria i Józef Kobylańscy, Karolina i Michał Jakubowscy i ich rodzice z obu stron
Piątek17 września 2021
8:00
(Michałowice)
Z racji Św. Stanisława Kostki – poświęcenie tornistrów i ślubowanie I klasy
18:00
(Lubsza)
+ Władysławę Mijal
Sobota18 września 2021
17:00
(Lubsza)
+ Maria Dzierkacz
Niedziela19 września 2021
8:00
(Lubsza)
+ Katarzyna, Emil;
+ Stanisław Wojtysiak
10:00
(Michałowice)
O Błogosławieństwo Boże dla Mileny w 13 rocznicę urodzin
12:00
(Lubsza)
W intencji parafian – pro populo

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

Z historii naszej lubszańskiej parafii:

…”I odpuść nam nasze winy jako i my odpuszczamy naszym winowajcom ”…

Miejsce uroczystości: Lubsza – w powiecie brzeskim   Czas: 15 luty – 2004r. – godz. 11.30

Przed miejscowym kościołem parafialnym gromady ludzi – powitanie, rozmowy. To na uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamiątkowej :

„ W 60-tą rocznicę zamordowania księdza Władysława Żygiela- proboszcza parafii w Bieniawie w woj. Tarnopolskim” przychodzą i zjeżdżają się z okolic Jego dawni parafianie. Wraz z wybiciem godziny 11.30, przed wmurowaną w przedsionku kościelnym tablicą zatrzymuje się uroczysta procesja, a z ust odsłaniającego tablicę Pana Władysława Rudyka mieszkańca Lubszy – Prezesa Zarządu Gminnego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskimi Byłych Więźniów Politycznych w Lubszy, a przed 60-ciu laty ministranta zamordowanego księdza padają słowa : Czcigodny Księże Dziekanie ! Czcigodny Księże Proboszczu ! Szanowni Goście i Drodzy Parafianie ! – Dokonuję aktu odsłonięcia tablicy pamiątkowej, poświęconej 60-tej rocznicy śmierci księdza Władysława Żygiela – proboszcza parafii w Bieniawie w woj. Tarnopolskim- na Kresach Wschodnich, zamordowanego przez ukraińskich nacjonalistów – 10 lutego 1944r.- Cześć Jego pamięci ! Czcigodny Księże Dziekanie – proszę o dokonanie poświęcenia tablicy i niech ta tablica- zamieszczona tu w lubszańskim kościele, będzie dla potomnych symbolem pamięci o prawdzie tamtych strasznych dni.”

Po tych słowach Prałat-Dziekan Parafii Podwyższenia Krzyża Św. ksiądz Bolesław Robaczek, w asyście księdza kanonika Edwarda Łupkowskiego – proboszcza parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Lubszy dokonują obrzędu poświęcenia tablicy.

Uroczysta procesja przy śpiewie hymnu „Gaude Mater Polonia”- wykonywanego przez młodzieżową scholę pod kierownictwem Pana Pawła Kotkowskiego udaje się do nawy ołtarza głównego. Ołtarz otoczony jest pocztami sztandarowymi organizacji kombatanckich i strażackich. W chwilę po odśpiewaniu hymnu ciszę kościelną przeszywa dźwięk trąbki, to muzyk wykonuje „Ciszę” ku czci tych, którzy zostali tam –  Za Bugiem – bestialsko zamordowani, leżący w bezimiennych mogiłach pozbawionych krzyży. Głos zabiera Pan inż. Zbigniew Szpulak, główny inicjator, a następnie realizator sprowadzenia zwłok zamordowanego w domu jego rodziców – księdza Władysława Żygiela z Bieniawy do Świerczowa, gdzie został uroczyście pochowany. Pan Zbigniew Szpulak przedstawia szczegółową biografię męczennika. W kościele przepełnionym wiernymi panuje idealna cisza. Wszystkie oczy i serca zwrócone są na mówiącego. Ludzie chłoną szczegóły z życia Tego, który życie swoje oddał za Wiarę, Kościół Rzymsko-Katolicki i Ojczyznę. – … „Ksiądz Żygieł był gorącym patriotą i Wielkim Polakiem, działał w podziemnych strukturach Armii Krajowej w stopniu kapitana. Służył Bogu i ludziom, a zdradziecko zadana śmierć przerwała tę służbę zastając Go na posterunku, przy swoich parafianach…” Pan Szpulak skrupulatnie przytacza wydarzenia i daty także te najtragiczniejsze z 10 lutego 1944 r., kiedy to nocą przyszli oprawcy, aby dokonać mordu. Rozpoczyna się uroczysta koncelebrowana liturgia Mszy Świętej. Ksiądz Dziekan wygłasza do zgromadzonych wiernych słowa:

…„Ta tablica to wielki i trwały symbol czci i pamięci dla tych, którzy zginęli śmiercią męczeńską tam na wschodnich rubieżach II- giej Rzeczypospolitej. Zginęli, bo nie wyrzekli się swojej Wiary, ani Ojczyzny, bo wyrzec się nie można tego, co nas samych stanowi. Ludzie tamtych czasów i dni ze słów: Bóg, Wiara i Ojczyzna tworzyli faktyczną rzeczywistość. Wtedy była to wartość najwyższa i święta- często trzeba było okupić ją własnym życiem. Tak było w przypadku zamordowanego księdza Władysława, a także w wielu innych, dziesiątkach i setkach ofiar. Pochylamy się dzisiaj – w 60-tą rocznicę – nad tamtymi ofiarami zbrodni, prosząc dobrego Boga, aby nigdy takie wydarzenia nie miały już miejsca…” . Po uroczystym wyznaniu przez wiernych aktu wiary we Mszy Świętej następuje modlitwa wiernych. Modlitwę tę prowadzi Pani inż. MARIA JARECKA z domu Rudyk urodzona jeszcze tam w Siemikowcach, parafii Bieniawa, której rodzice i starsze rodzeństwo znali osobiście księdza Żygiela. Ona sama zna go tylko z fotografii i z opowiadań krewnych, ale zawsze żywo interesowała się Ojczyzną swoich dziadków i sprawami stron, skąd pochodzą korzenie jej rodu. Długa jest modlitwa wiernych, padające słowa jednoczą myśli i serca wszystkich zgromadzonych:

„Módlmy się do Boga Ojca naszego, aby Kościół Święty wspomagał wiernych, jednoczył ich w duchu głębokiej wiary a także, aby dobry Bóg wysłuchał modlitwy i prośby wiernych.- którzy w 60-tą rocznicę zbrodni kresowych świadczą o gehennie Polaków- zgotowaną im przez ukraińskich nacjonalistów. Ciebie prosimy

Módlmy się za Ojca Świętego JANA PAWŁA II, aby starczało Mu sił- do pełnienia misji pojednania i pokoju pomiędzy narodami a Jego nauczanie przepełnione troską o Zycie i dobro każdego człowieka niech będzie podstawą budowanie cywilizacji miłości i sprawiedliwości na świecie. Ciebie prosimy…

Módlmy się, aby jednocząca się Europa nie odrzucała swoich chrześcijańskich korzeni z których wyrosła, ale aby stały się one fundamentem opartego na dekalogu Bożym nowego prawodawstwa we wszystkich Krajach Wspólnoty. Ciebie prosimy…

Módlmy się za księdza Władysława Żygiela, wszystkich kapelanów, zakonnice i braci zakonnych- zamordowanych na Kresach Wschodnich II-giej Rzeczypospolitej aby ich ofiara życia przyczyniła się do zgody, wzajemnego szacunku i zrozumienia między narodami. Ciebie prosimy…

Módlmy się za dusze naszych rodaków z ziemi: tarnopolskiej, wołyńskiej, stanisławowskiej,  lwowskiej, polskiej, lubelskiej i rzeszowskiej bestialsko pomordowanych przez banderowskich siepaczy – Niech męczennicy ogarnięci miłosierdziem Bożym- cieszą się życiem wiecznym w Panu. Ciebie prosimy…

Panie Boże Wszechmogący w tym szczególnym dniu odsłonięcia Tablicy Pamięci Twojego Kapłana modlimy się także za dzieci polskie żywcem palone i rozdzierane, przybijane do drzew, wrzucane do studni i w inny sposób okrutnie mordowane. Daj im, Panie światłość i radość wiekuistą, a dusze niewinnych ofiar niech orędują u Ciebie- wypraszając pokój i zrozumienie w tym trudnym dzisiejszym świecie. Ciebie prosimy…

Módlmy się o zbawienie wieczne dla żołnierzy Wojska Polskiego, Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, Istriebitielnych Batalionów, Samoobrony, oraz wszystkich tych, którzy zginęli w obronie bezbronnej ludności cywilnej. Ciebie prosimy…

Módlmy się za członków rodzin całej naszej wspólnoty parafialnej- za ojców, matki, dziadków, siostry i braci którzy zostali zamordowani na całym zabużańskim obszarze ludobójstwa, gdzie spoczywają w tysiącach bezimiennych mogił. Niech dobry Bóg przyjmie ofiarę ich życia i obdarzy ich szczęśliwością wieczną. Ciebie prosimy…

Módlmy się za Ukraińców, którzy nie ulegając zbiorowej nienawiści udzielili Polakom pomocy, aby stali się przykładem dla swoich żyjących rodaków, a dobry Bóg – niech wynagrodzi im ich sprawiedliwość- zbawieniem wiecznym. Ciebie prosimy …

Módlmy się o Miłosierdzie Boże, a także o ludzkie przebaczenie dla sprawców zbrodni- Niech ostatecznie na całej ziemi spełni się przykazanie Boże: „Nie zabijaj!” Ciebie prosimy

Módlmy się za nas tu zgromadzonych, a zwłaszcza za świadków tamtych tragicznych wydarzeń, abyśmy w duchu wiary i przebaczenia zachowując pamięć o ofiarach zbrodni- dawali świadectwo prawdzie i przekazywali ją następnym pokoleniom. Ciebie prosimy …

Serdeczna i gorąca jest modlitwa wiernych, bo tak to czują, tak pragną Bogu przedstawić swoją najpokorniejsze prośby. A modlą się tu ci, którym zamordowano rodziców, siostry, braci i krewnych, Ci którzy byli świadkami tamtych strasznych, czerwonych od łun pożarów nocy i szukaniem schronienia i ratunku dni. Twarze modlących się są skupione, poważne, a na niektórych z nich widać ukradkiem płynące łzy. Przeistoczenie. Na ołtarzu chleb zostaje przemieniony w Ciało Jezusa, a wino w Krew Pańską. Tłum ludzki nisko pochyla głowy, ciszę przerywa tylko dźwięk ministranckiego dzwonka. Z głębi serc wypływa westchnienie, daj Panie pomordowanym światłość wiekuistą, a nam, których cudem ocaliłeś, pozwól Cię wielbić i dziękować Ci za Twą wielką dobroć i miłość do nas, grzesznych przecież ludzi. Liturgia Święta powoli dobiega końca. Pani Maria Jarecka szczerze i gorąco dziękuje wszystkim uczestnikom tego niecodziennego i jakże wzniosłego zgromadzenia za wspólną obecność i modlitwę. Zwraca się do zgromadzonych mówiąc m.in.:

„Ziarno rzucone w glebę przed 60-ciu laty obumarło i wydaje plon. Jest to plon modlitwy i pamięci, bo o to wołają ofiary tamtych tragicznych dni. Dzisiejsza uroczystość jest tego dowodem. Nasze pokolenie pamięta i oddaje hołd, ale czy wnuki naszych wnuków za następnych 60 lat pamiętać będą skąd wywodzą się korzenie ich rodów? Zależy to w dużej mierze od nas samych. To na nas ciąży święty obowiązek mówienia młodszym pokoleniom całej prawdy o tamtych okrutnych dniach, to my musimy przekazać całą złożoną rzeczywistość tamtych czasów. Oficjalne czynniki państwowe o tej prawdzie milczą. Pan Prezydent Rzeczypospolitej przeprasza na lewo i prawo inne narody, ale my – słowa przepraszam za krzywdy wyrządzone nam na rubieżach zabużańskich nie doczekaliśmy się. Komisja Zbrodni ludobójstwa na Narodzie Polskim podaje, że ofiar narodów na Kresach Wschodnich padło ponad 120 tysięcy osób. Spalono doszczętnie wiele wsi, zrównano z ziemią wiele osad, a ludność wymordowano. My, których przesiedlono z Kresów Wschodnich na Kresy Zachodnie naszej Ojczyzny nie zapomnieliśmy. Mieszkańcy Lubszy – to społeczność szczególnie dotknięta tragedią tamtych wydarzeń. Jest tu, na placu kościelnym kapliczka z urną zawierającą ziemię z tamtych miejsc, poświęconą pamięci ofiar mordów dokonanych na mieszkańcach Czerwonogrodu i Nyrkowa w woj. tarnopolskim. W jedną noc od kul i bagnetów banderowców zginęło około 100 osób. Poświęcona dzisiaj tablica upamiętniająca mord na księdzu Władysławie Żygielu – jest już drugim epitafium ku czci ofiar tamtych krwawych dni w naszej miejscowości. Takich faktów się nie zapomina, bo tego zapomnieć nie można. Składamy dziś hołd pamięci wszystkich tamtych ofiar, a my sami w duchu chrześcijańskiego przebaczenia – połączyliśmy się wspólną modlitwą prosząc Boga, o przyjęcie ofiary życia tych, którzy pozostali tam za szerokim Bugiem. Kończąc – ku pamięci nas wszystkich – tych, którzy tamtą Golgotę przeżyli osobiście jak i tym, którzy tę prawdę znają tylko z opowiadań- dedykujemy wiersz, który powstał na tą właśnie uroczystość :

Kresowa Kraino Żyzna

                 Byłaś Europy spichlerzem

Pradziadów i ojców naszych

Pracą, odwagą, pacierzem.

Ziemio cierniową koroną

Drutów kolczastych spowita

  Łuną pożarów czerwoną

Jak baldachimem nakryta.

Zdeptały żyzne Twe pola

Bandery watach kopyta

Wsie płoną, mordy, niedola

O dzieci Twe nikt nie zapyta.

Gdzie twa mogiła- mój bracie

Gdzie grób twój- matko moja miła

Leżycie gdzieś pośród jarów

A burzan kości zakrywa.

Jezu w cierniowej koronie

Na skronie Twe nałożonej

Spojrzyj na lud Twój, co przeszedł

Kaźnię- z ręki Kainowej.

       Dodaj mu mocy i siły

  Aby nie popadł w zwątpienie

  Pamięć mu daj- dla potomnych

  A – Katom- daj przebaczenie.

Ostatnie błogosławieństwo udzielone przez Księdza Dziekana zakończyło uroczystości kościelne. Powoli kościół się opróżnia, wychodzą z powagą poczty sztandarowe, wychodzą wierni, a przechodząc koło wmurowanej tablicy ogarniają ją wzrokiem, czytają … i wynoszą obraz i pamięć czasu, którego ONA jest świadectwem. Organizatorzy uroczystości, oraz zaproszeni często przejezdni goście, przechodzą do położonej opodal kościoła stołówki szkolnej, gdzie przygotowano gorący posiłek. Trwają serdeczne rozmowy, powitania, poznawanie się po latach, wspomnienia. Tych kilka wspólnie spędzonych godzin, zastąpić muszą te przed laty siłą rozerwane więzi koleżeńskie, sąsiedzkie, rodzinne i ukoić żal i ból, który leży gdzieś tam głęboko w sercu każdego Kresowiaka. Bo nie ma w nich zaciętości, czy też chęci zemsty i odwetu, ale jest pokora, pogodzenie się z losem i jest przebaczenie. Jest też pamięć, pamięć o prawdzie, którą żyje już następne pokolenie, a tej wymazać się nie da.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele organizacji kombatanckich i strażackich, których poczty sztandarowe asystowały odprawianą Msze Świętą.  I tak:

W ławie honorowej miejsca zajęli szczególni goście uroczystości:

(także Ci, którzy jeszcze ks. Władysława Żygiela znali osobiście)

  1. Władysław Rudyk
  2. Ksawera Rudyk
  3. Eugenia Rudyk – Bezuszko
  4. Zbigniew Rudyk
  5. Maria Rudyk – Jarecka
  6. Maria Rudyk – Rohan
  7. Michał Rudyk
  8. Maria Jakubczak
  9. Katarzyna Rudyk – Szpineta
  10. Eugenia i Bronisław Michałków
  11. Jan Michałków
  12. Edward Rudyk

Modlitwa o odnowę naszej Parafii

Panie Jezu Chryste, najlepszy Pasterzu swojej owczarni! Wierzymy, że Twoja troska o odnowę tej parafii jest większa od naszych pragnień. Świadomi naszych słabości podejmujemy trudne zadanie głoszenia Dobrej Nowiny w obliczu Trzeciego Tysiąclecia. Uczyń nas świadkami Twojej obecności w naszym życiu. Daj nam serce słuchające i gotowe pójść za Twoim głosem. Przemieniaj wszystko i każdego z nas. Niech Twój Duch działa przez nas z wielką mocą i wolnością. Błagamy Cię o to przez wstawiennictwo Maryi, Gwiazdy ewangelizacji, w której ręce składamy dzieło odnowy naszych serc i całej parafii. Amen.

Rzymskokatolicka Parafia pw. NAWIEDZENIA NMP w Lubszy.
Ks. Józef Meler Proboszcz,
ul. Brzeska 11, 49-313 Lubsza, tel.,
fax  (0-77) 411-86-25, kom.604730950,
adres e-mail: lubsza@archidiecezja.wroc.pl
strona internetowa:  www.parafialubsza.pl
Adres Bankowy: Parafia Rzymskokatolicka pw. Nawiedzenia NMP ,
ul. Brzeska 11, 49-313 Lubsza
Numer konta parafialnego BS Brzeg nr:  48 8863 0009 2000 0023 2876 0001

Darowizna na remont kościoła (dach i okna) pw. Św. Michała Archanioła
Michałowicach:
Nr konta dla Michałowic: 21 8863 0009 2000 0023 2876 0002

Exit mobile version