Przymierze małżeńskie, przez które mężczyzna i kobieta stanowią między sobą wewnętrzną wspólnotę życia i miłości, powstało z woli Stwórcy, który wyposażył je we własne prawa. Z natury jest ono nastawione na dobro współmałżonków, a także na zrodzenie i wychowanie potomstwa. Małżeństwo ochrzczonych zostało podniesione przez Chrystusa Pana do godności sakramentu.

Katechizm Kościoła Katolickiego, nr 1660

• Datę sakramentu małżeństwa najlepiej ustalić wcześniej (ok. roku przed zawarciem małżeństwa).
  • Nie udzielamy ślubów w adwencie, w wielkim poście i w piątki.
  • Po ustaleniu daty narzeczeni zgłaszają się do księdza proboszcza trzy miesiące przed sprawowaniem sakramentu małżeństwa w celu przygotowania protokołu i przygotowania dokumentów.
  • W naszej parafii jest zwyczaj, że młodzi zostawiają kwiaty przy ołtarzu, które zamówili do udekorowania kościoła podczas uroczystości ślubnej.

Wymagane dokumenty:

• dowód osobisty;
  • metryka chrztu do ślubu (ważna trzy miesiące przed ślubem) i metryka bierzmowania (jeżeli sakramenty były udzielone poza naszą parafią);
  • zaświadczenie o udziale w katechezie dla narzeczonych (kurs przedmałżeński);
  • dokumenty z Urzędu Stanu Cywilnego (w przypadku ślubu konkordatowego);
  • zezwolenie księdza proboszcza jednej ze stron na zawarcie sakramentu małżeństwa, jeżeli oboje narzeczeni są spoza naszej parafii lub licencja do udzielenia sakramentu małżeństwa, jeżeli dokumenty były przygotowane w innej parafii.