Marzec 2024
„CHCĘ BYĆ DLA CIEBIE WSPARCIEM”
To hasło kolejnego wydarzenia ewangelizacyjnego,
które będziemy przeżywać 17 marca 2024 r.
z okazji V Niedzieli Wielkiego Postu
na każdej Mszy Świętej.
PODEJMIJ WYZWANIE
Spotkaj się z osobą, która w twoim środowisku potrzebuje wsparcia; okaż jej zainteresowanie i wesprzyj ją według swoich możliwości.
Wykonanie gestu pomoże nam zrozumieć wartość wzajemnego wsparcia, która otwiera nas na innych i sprawia, że stajemy się zdolni do wzajemnej pomocy, nie myślimy tylko egoistycznie, ale dostrzegamy swoich bliźnich i ich potrzeby, co wpływa na zacieśnianie wzajemnych relacji i tworzy wspólnotę.
2. CO TO JEST GRUPA SĄSIEDZKA?
Grupa sąsiedzka powstaje w środowisku sąsiedzkim. Taka grupa może się składać z 4-20 osób. Kiedy osiąga rozmiary 18-20 osób, z których 12-14 przychodzi regularnie, może podzielić się na dwie grupy.
Oto przymioty Grupy Sąsiedzkiej:
1) Otwartość
Mała grupa powinna być otwarta na ludzi różnego typu. Nie powinna być przywiązana do budynku zwanego kościołem ani do domu parafialnego.
2) Relacje osobiste
Mała grupa może dotrzeć do serc większej ilości ludzi niż czynią to środki masowego przekazu. Środki te docierają powierzchownie do milionów, lecz prawie do nikogo nie trafiają głęboko. Kościół powinien wykorzystać wszystkie dostępne możliwości, ale w głoszeniu Chrystusa nic nie zastąpi komunikacji międzyosobowej.
3) Może wzrastać
Mała grupa jest skuteczna tylko dopóki pozostaje mała, bo może ona łatwo się reprodukować. Może się mnożyć jak żywa komórka dzieląc się na dwie, cztery, osiem i więcej, zależnie od żywotności grupy.
4) Może być skutecznym narzędziem ewangelizacji
Najlepsze rezultaty osiągnie ta ewangelizacja, która opiera się na małych grupach. Mała grupa stanowi najlepsze środowisko, w którym grzesznicy mogą usłyszeć przekonujący głos Ducha Świętego i duchowo zmartwychwstać przez wiarę. Jest udowodnione, iż wiara jest zaraźliwa, kiedy duch solidarności jest autentyczny.
5) Wymaga minimum profesjonalnej obsługi
W grupach potrzebna jest formacja. Doświadczenie pokazuje, że w przeciętnej parafii nie ma problemu z wykształceniem takiej kadry. Nie jest potrzebny zespół „zawodowców”.
6) Łatwe przystosowanie się do życia parafialnego
Mała grupa powinna być widziana jako cząstka parafii i jako służba Kościoła.