PAŹDZIERNIK 2020
„ZBRATANI MODLITWĄ”
Czym jest Modlitwa ?
Modlitwa jest wzniesieniem duszy do Boga lub prośbą skierowaną do Niego o stosowne dobra. Z jakiej pozycji mówimy w czasie modlitwy? Z wyniosłości naszej pychy i własnej woli czy też z „głębokości” (Ps 130, 1) pokornego i skruszonego serca? Ten, kto się uniża, będzie wywyższony. Podstawą modlitwy jest pokora. „Nie umiemy się modlić tak, jak trzeba” (Rz 8, 26). Pokora jest dyspozycją do darmowego przyjęcia daru modlitwy: Człowiek jest żebrakiem wobec Boga.
Skąd pochodzi modlitwa człowieka? Niezależnie od tego, jaki byłby język modlitwy (gesty, słowa), zawsze modli się cały człowiek. Aby jednak określić miejsce, z którego wypływa modlitwa, Pismo święte mówi niekiedy o duszy lub o duchu, najczęściej zaś o sercu (ponad tysiąc razy). Modli się serce. Jeśli jest ono daleko od Boga, modlitwa pozostaje pusta. Modlitwa chrześcijańska jest związkiem przymierza między Bogiem i człowiekiem w Chrystusie. Jest działaniem Boga i człowieka; wypływa z Ducha Świętego i z nas, jest skierowana całkowicie ku Ojcu, w zjednoczeniu z ludzką wolą Syna Bożego, który stał się człowiekiem.
PISMO ŚWIĘTE O MODLITWIE
Ten zaś rodzaj [złych duchów] można wyrzucać tylko modlitwą i postem. Mt 17,21 |
I otrzymacie wszystko, o co z wiarą prosić będziecie w modlitwie. Mt 21,22 (22) |
Dlatego powiadam wam: Wszystko, o co prosicie w modlitwie, stanie się wam, tylko wierzcie, że otrzymacie. A kiedy stajecie do modlitwy, przebaczcie, jeśli macie coś przeciw komuś, aby także Ojciec wasz, który jest w niebie, przebaczył wam wykroczenia wasze. Mk 11,24-25 |
Radujcie się zawsze w Panu; jeszcze raz powtarzam: radujcie się! Niech będzie znana wszystkim ludziom wasza wyrozumiała łagodność: Pan jest blisko! O nic się już nie martwcie, ale w każdej sprawie wasze prośby przedstawiajcie Bogu w modlitwie i błaganiu z dziękczynieniem. A pokój Boży, który przewyższa wszelki umysł, będzie strzegł waszych serc i myśli w Chrystusie Jezusie. Flp 4,4-7 |
Wydarzenie parafialne:
11.10.2020
Lubsza – godz. 8:00, 12:00
Michałowice – godz. 10.00
OBJAWIENIE FATIMSKIE
Gest dla wszystkich:
Kilka dni wcześniej umówmy datę spotkania rodzinnego, najlepiej by było 11.10. Rozpocznijmy spotkanie znakiem krzyża i wspólną głośno wypowiedzianą modlitwą Ojcze nasz podczas, której bierzemy się za ręce i unosimy je do góry. Następnie siadamy i czytamy fragment Pisma św. – Mt 6, 5-15, robimy chwilę milczenia na zastanowienie się nad tym, co nam mówi Słowo Boże. Jeśli by się udało, to dobrze by było powiedzieć sobie, jak to Słowo przemówiło do mnie. Następnie również na siedząco modlimy się modlitwą dziękczynienia, przeproszenia i prośby, każdy przynajmniej po jednym wezwaniu. Na zakończenie zawierzamy naszą rodzinę Matce Bożej Fatimskiej, następnie odmawiamy wspólnie „Pod Twoją Obronę”. Po tym czynimy znak krzyża lub ojciec albo matka błogosławi rodzinę. Po modlitwie można zorganizować wspólną radość przy posiłku.
Osoby samotne, jeśli ich nikt nie zaprosi, czynią to sami ogarniając modlitwą osoby, które chcą wesprzeć swoją modlitwą i w ten sposób doświadczają z nimi swojej jedności.
Modlitwa dziękczynna, przebłagalna i prośby:
– Dziękujemy Ci, Panie Jezu za nasze małżeństwo i rodzinę.
– Dziękujemy Ci, Panie Jezu za to, że codziennie jesteś z nami.
– Dziękujemy Ci, Panie Jezu za to, że umacniasz nas swoją łaską.
– Dziękujemy Ci, Panie Jezu za to, że możemy Cię przyjmować w Komunii Świętej.
– Przepraszamy Cię, Panie Jezu, za nasze słabości.
– Przepraszamy Cię, Panie Jezu, za zwątpienia.
– Przepraszamy Cię, Panie Jezu, za brak wiary.
– Przepraszamy Cię, Panie Jezu, za brak miłości wobec Ciebie i bliskich.
– Prosimy Cię, Panie Jezu o zgodę między nami.
– Prosimy Cię, Panie Jezu o umiejętność okazywania sobie wzajemnie szacunku.
– Prosimy Cię, Panie Jezu o głębszą miłość między nami.
– Prosimy Cię, Panie Jezu o wytrwanie w przysiędze małżeńskiej.
AKT ZAWIERZENIA RODZINY MATCE BOŻEJ FATIMSKIEJ Matko Boża Fatimska, oto dzisiaj staje przed Tobą nasza rodzina, zapraszając Cię do naszego domu i oddając się Tobie w macierzyńską niewolę miłości. Pewni Twej macierzyńskiej miłości, zawierzamy Tobie, Matko, naszą rodzinę, nasz dom, wszystkie nasze radości i problemy. Pomnij, Matko, że Twój Syn Jezus Chrystus dał nam Ciebie za Matkę i Przewodniczkę do nieba. Strzeż więc nas przed wszelkim złem. Dopomóż nam stać się Kościołem Domowym, miejscem uwielbienia Pana Boga i pełnienia Jego woli. Otocz macierzyńską opieką nasze dzieci, całą naszą rodzinę, naszych sąsiadów i wszystkich parafian. Z Twoją pomocą będziemy się starali codziennie wieczorem wspólnie się modlić, uczestniczyć całą rodziną w niedzielnej Mszy Świętej oraz pomagać w miarę możliwości biedniejszym od nas. Spraw, Matko, Wspomożycielko wiernych i Pocieszycielko strapionych, aby nasze rodziny, parafia i cała Ojczyzna były rzeczywistym Królestwem Twojego Syna i Twoim. Amen. |
Wykonanie gestu pomoże nam odkryć wartość modlitwy, abyśmy dzięki modlitwie wzajemnej doświadczyli uzdrowienia wewnętrznego oraz uzdrowienia relacji i stali się dla siebie bliscy, wsparciem i pomocą oraz abyśmy dzięki temu mogli odkrywać sens i wartość swego życia.
GEST LITURGICZNY:l
Po Komunii dziękujemy Bogu za możliwość [łaskę] modlitwy do Niego i prosimy, aby nauczył nas się modlić i aby nasza modlitwa nas jednoczyła, kończymy gest chwilą ciszy.
– Dziękujemy Ci, Boże, za to, że dajesz nam Siebie.
– Dziękujemy Ci, Boże, za to, że możemy z Tobą rozmawiać.
– Dziękujemy Ci, Boże, za to, że jesteś w naszej wspólnocie.
– Prosimy Cię, Boże o to, abyśmy umieli się modlić.
– Prosimy Cię, Boże o to, aby wspólna modlitwa nas jednoczyła.
– Prosimy Cię, Boże o to, abyśmy potrafili się modlić za naszych nieprzyjaciół.
DLACZEGO TAKI GEST:
Dlatego, że Jezus pragnie, abyśmy uczyli się modlitwy, nieustannie na modlitwie trwali, w modlitwie się jednoczyli i modlitwą się wspierali.