STYCZEŃ 2021
„PIELĘGNUJEMY NASZE WSPÓLNOTY”

CZYM JEST WSPÓLNOTA RELIGIJNA?
Wspólnota religijna – stowarzyszenie osób połączonych jednakowymi przekonaniami religijnymi, wspólnym sprawowaniem kultu, wspólnym dążeniem do określonego celu religijnego i zbliżonym stylem życia. Wspólnota religijna może mieć charakter formalny, nieformalny, terytorialny, personalny.

W Kościele katolickim wspólnotami religijnymi są w sposób szczególny: diecezje, parafie, prałatury personalne, instytuty życia konsekrowanego, stowarzyszenia życia apostolskiego i stowarzyszenia wiernych.
PISMO ŚWIĘTE O WSPÓLNOCIE
Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. Po tym wszyscy poznają, że jesteście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali. [J 13,34-35] |
Nie tylko za nimi proszę, ale i za tymi, którzy dzięki ich słowu będą wierzyć we Mnie; aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie, aby i oni stanowili w Nas jedno, by świat uwierzył, że Ty Mnie posłałeś. I także chwałę, którą Mi dałeś, przekazałem im, aby stanowili jedno, tak jak My jedno stanowimy. Ja w nich, a Ty we Mnie! Oby się tak zespolili w jedno, aby świat poznał, żeś Ty Mnie posłał i że Ty ich umiłowałeś, tak jak Mnie umiłowałeś. [J 17,20-23] |
Wydarzenie parafialne:
24.01.2021
Lubsza – godz. 8:00, 12:00
Michałowice – godz. 10.00
DZIEŃ BABCI I DZIADKA
GEST DLA WSZYSTKICH
Fragment Pisma św. do refleksji: Trwali oni w nauce apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwie. Ci wszyscy, co uwierzyli, przebywali razem i wszystko mieli wspólne. [Dz 2,42-47]
Wykonanie gestu pomoże nam odkryć wartość wspólnoty i zdolność odczuwania więzi wspólnotowej w wierze dzięki głębokiej jedności mistycznego Ciała, a zatem postrzegania siebie i bliźnich jako «kogoś bliskiego», co pozwoli dzielić wspólne radości i cierpienia, odgadywać pragnienia i zaspokajać potrzeby, ofiarować sobie prawdziwą i głęboką przyjaźń.
GEST LITURGICZNY:
Na Eucharystię przynosimy fotografie naszych babć i dziadków. Przed jej rozpoczęciem podchodzimy do ołtarza i przypinamy je do wskazanej tablicy. Podczas Mszy Świętej pomodlimy się za nasze babcie i dziadków.
DLACZEGO TAKI GEST:
Dlatego, że Jezus pragnie, abyśmy budując braterskie relacje, żyli we wspólnocie, tak jak On żyje we wspólnocie z Ojcem.
