LUTY 2021
„PRZEZ RODZINĘ DO ZBAWIENIA”
CZYM JEST RODZINA KATOLICKA?
W katolickiej nauce społecznej za podstawową strukturę rodziny uznawane jest małżeństwo rozumiane jako związek kobiety i mężczyzny. Małżeństwo może być zawarte wyłącznie za zgodą obu stron, przy czym Kościół podkreśla, że twórcą małżeństwa jest sam Bóg, a instytucja małżeństwa zawdzięcza swoją trwałość zrządzeniu boskiemu. Należy przy tym podkreślić, że Kościół odrzuca poligamię oraz tzw. „wolne związki” (w tym związki homoseksualne) jako zaprzeczenie pierwotnego Bożego zamysłu.
Rodzina chrześcijańska jest wspólnotą wiary, nadziei i miłości. Nazywana jest Kościołem Domowym oraz instytucją Bożą. Rodzina chrześcijańska jako komunia osób odzwierciedla komunię Trójcy Świętej. Ponadto w katolicyzmie porównuje się jej działanie w dziedzinie prokreacji i wychowania do stwórczego działania Boga Ojca. Powołaniem rodziny chrześcijańskiej jest zatem ewangelizacja i misja.
Kościół podkreśla, że zarówno dzieci, jak i rodzice, mają swoje obowiązki. Wśród obowiązków dzieci na pierwszy plan wysuwa się szacunek do rodziców (tzw. cześć synowska), którego domaga się czwarte przykazanie „Czci ojca swego i matkę swoją”. Szacunek ten przejawia się w uległości i posłuszeństwie: Dzieci, bądźcie posłuszne rodzicom we wszystkim, bo to jest miłe w Panu (Kol 3, 20). Kościół podkreśla także, że dorosłe dzieci powinny czuć się odpowiedzialne za swoich rodziców i w miarę możliwości powinny one okazywać im pomoc materialną i moralną. Szacunek i wdzięczność należy okazywać także pozostałym członkom rodziny (m.in. rodzeństwu, dziadkom).
Wśród obowiązków rodziców na pierwszy plan wysuwa się wychowanie moralne i formacja duchowa dzieci. W ognisku rodzinnym powinna panować czułość, przebaczenie, szacunek, wierność i bezinteresowna służba. Na rodzicach spoczywa odpowiedzialność za dawanie dobrego przykładu swoim dzieciom, a także zadanie ewangelizowania. Rodzice powinni wprowadzać swoje dzieci w tajemnice wiary i w życie Kościoła oraz uczyć, że wymiary duchowe życia człowieka stoją wyżej niż wymiary stricte materialne.
DOKUMENTY KOŚCIOŁA O RODZINIE
DA 30. Przygotowanie do apostolstwa winno się rozpocząć od samych początków wychowywania dzieci. W szczególny jednak sposób trzeba wdrażać do apostolstwa młodzież dorastającą i dojrzałą i przepoić ją tym duchem. Przez całe życie należy doskonalić to przygotowanie, jak tego domagają się narastające obowiązki. Wynika stąd jasno, że na wychowawcach chrześcijańskich spoczywa także zadanie przygotowania do apostolstwa.
Obowiązkiem rodziców jest przysposabiać w rodzinie swe dzieci od najmłodszych lat do coraz lepszego poznawania miłości Boga ku wszystkim ludziom i stopniowo uczyć je, zwłaszcza przykładem, troski o potrzeby bliźniego, tak materialne, jak i duchowe. Cała więc rodzina i wspólne jej życie stać się winny niejako praktyczną szkołą apostolstwa.
Ponadto należy tak wychować dzieci, by przekraczając krąg rodzinny, obejmowały one duchowo społeczności zarówno kościelne, jak i świeckie. W miejscową społeczność parafialną należy je włączać tak, by w niej uświadamiały sobie, że są żywymi aktywnymi członkami ludu Bożego.
DWCH 3. Rodzice, ponieważ dali życie dzieciom, w najwyższym stopniu są obowiązani do wychowania potomstwa i dlatego muszą być uznani za pierwszych i głównych jego wychowawców. To zadanie wychowawcze jest tak wielkiej wagi, że jego ewentualny brak z trudnością dałby się zastąpić. Do rodziców bowiem należy stworzyć taką atmosferę rodzinną, przepojoną miłością i szacunkiem dla Boga i ludzi, aby sprzyjała całemu osobistemu i społecznemu wychowaniu dzieci. Dlatego rodzina jest pierwszą szkołą cnót społecznych, potrzebnych wszelkim społecznościom. Szczególnie zaś w rodzinie chrześcijańskiej, ubogaconej łaską i obowiązkami sakramentu małżeństwa, należy już od najwcześniejszego wieku uczyć dzieci zgodnie z wiarą na chrzcie otrzymaną poznawania i czci Boga, a także miłowania bliźniego, tam też doświadczają one najpierw zdrowej społeczności ludzkiej i Kościoła, a wreszcie przez rodzinę wprowadza się je powoli do obywatelskiej wspólnoty ludzkiej i do ludu Bożego. Niech więc rodzice uprzytomnią sobie dobrze, jak wielkie znaczenie ma rodzina prawdziwie chrześcijańska dla życia i rozwoju samego ludu Bożego. Obowiązek wychowania ciążący w pierwszym rzędzie na rodzinie, potrzebuje pomocy całej społeczności.
Wydarzenie parafialne:
28.02.2021
Lubsza – godz. 8:00, 12:00
Michałowice – godz. 10.00
DRUGA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
Gest dla wszystkich:
Kilka dni wcześniej umówmy datę spotkania rodzinnego, najlepiej by było 28.02. Rozpocznijmy spotkanie znakiem krzyża i wspólną głośno wypowiedzianą modlitwą „Ojcze nasz”. Następnie siadamy i czytamy podany fragment Pisma św., robimy chwilę milczenia na zastanowienie się nad tym, co nam mówi Słowo Boże na temat rodziny. Po chwili ciszy zastanawiamy się nad świętością naszej rodziny, co w niej jest już święte, a co jeszcze potrzebuje uświęcenia. Na zakończenie poprośmy za pośrednictwem Maryi i Józefa o siłę dla nas, abyśmy przyczyniali się do uświęcenia naszej rodziny, odmawiając wspólnie „Anioł Pański”, oraz Chwała Ojcu i Synowi Duchowi Świętemu … na koniec znak krzyża. Po modlitwie można zorganizować wspólną radość przy posiłku.
Fragmenty Pisma św. do refleksji: „Mężowie miłujcie żony, bo i Chrystus umiłował Kościół i wydał za niego samego siebie, aby go uświęcić, oczyściwszy obmyciem wodą, któremu towarzyszy słowo, aby osobiście stawić przed sobą Kościół jako chwalebny, niemający skazy czy zmarszczki, czy czegoś podobnego, lecz aby był święty i nieskalany. Mężowie powinni miłować swoje żony, tak jak własne ciało. Kto miłuje swoją żonę, siebie samego miłuje. Przecież nigdy nikt nie odnosił się z nienawiścią do własnego ciała, lecz każdy je żywi i pielęgnuje, jak i Chrystus – Kościół, bo jesteśmy członkami Jego Ciała. Dlatego opuści człowiek ojca i matkę, a połączy się z żoną swoją, i będą dwoje jednym ciałem. Tajemnica to wielka, a ja mówię: w odniesieniu do Chrystusa i do Kościoła. W końcu więc niechaj także każdy z was tak miłuje swą żonę jak siebie samego!”
Efez 5,25-33„Dzieci, bądźcie posłuszne rodzicom we wszystkim, bo to jest miłe w Panu. (…) Ojcowie, nie rozdrażniajcie waszych dzieci, aby nie traciły ducha.” Kol 3,20
Wykonanie gestu pomoże nam odkryć wartość rodziny, która otwiera na twórcze relacje, gesty, słowa, a dzięki temu członkowie rodziny stają się dla siebie wsparciem, pomocą i radością.
Gest liturgiczny:
- Po śpiewie na wejście zwracając się do siebie, wypowiadamy słowa: „Parafia jest naszą rodziną”.
- Na znak pokoju zwracając się do siebie z uśmiechem wypowiadamy słowa „Jesteśmy rodziną”.
Dlaczego taki Gest:
Dlatego, że Jezus chce, abyśmy byli dla siebie nawzajem rodziną i obdarowywali się życzliwością, serdecznością, miłością dla dobra bliźnich.
Rzymskokatolicka Parafia pw. NAWIEDZENIA NMP w Lubszy.
Ks. Józef Meler Proboszcz,
ul. Brzeska 11, 49-313 Lubsza, tel.,
fax (0-77) 411-86-25, kom.604730950,
adres e-mail: lubsza@archidiecezja.wroc.pl;
strona internetowa: www.parafialubsza.pl
Adres Bankowy: Parafia Rzymskokatolicka pw. Nawiedzenia NMP ,
ul. Brzeska 11, 49-313 Lubsza
Numer konta parafialnego BS Brzeg nr: 48 8863 0009 2000 0023 2876 0001
Darowizna na dach kościoła pw. Św. Michała Archanioła
w Michałowicach:
Nr konta dla Michałowic: 21 8863 0009 2000 0023 2876 0002